Nikoli ni prepozno
Pri nas poučujemo tako otroke kot odrasle. Za vpis v glasbeno šolo nikoli ni prepozno - če si tega želite, je zdaj pravi čas!
Če se vam je pa težko odločiti, vas morda pestijo sledeča vprašanja:
Ali nisem že prestar/a?
Ne, nikoli nismo prestari. Glasbo se tako ali tako učimo celo življenje, tako amaterji kot profesionalci; kdaj začeti, je pa samo stvar izbire. Enako kot se lahko kot odrasli vpišemo na tečaj tujega jezika, se lahko vpišemo v glasbeno šolo.
Kaj si bodo drugi mislili? Sploh, če bom edini/a odrasel/a na šoli?
Pri nas imamo skoraj polovico odraslih učencev! Otroci odrasle gledajo z zanimanjem in radovednostjo, na nastopih jim pa odrasli dajo ogromno inspiracije, saj hitreje igrajo zahtevnejše skladbe. Odrasli učenci so nepogrešljiv del celostne glasbene šole!
Sicer sem se že učil, ampak v mladosti ... Zdaj je že prepozno.
Brez strahu; v mladosti ste pridobili odlično podlago za nadaljevanje. Če ste bili v državni šoli, že malo poznate note in klasično glasbo. Pri nas lahko spoznate še celo morje drugih glasbenih zvrsti, poleg tega se pa pri nas vsi odrasli naučijo tudi improvizirati in skladati svoje lastne skladbe!
Glasba me izjemno veseli, ampak čemu to koristi? Je bolje, da se vpišem na kak šport ali bralni krožek?
Pravzaprav, ni nujno bolje.
Medtem ko so nevroznanstveniki dokazali, da reševanje matematičnih problemov ali branje knjige aktivira le določene dele možganov, že samo poslušanje glasbe izjemno aktivira obe polovici možganov na različnih koncih (pritisnite za video).
Ko so opazovali še možgane med igranjem inštrumenta, je to šlo še korak dlje od poslušanja - v možganih se je zgodil ognjemet! Če redno vadimo in poglabljamo znanje inštrumenta, se povezave med različnimi konci možganov poglabljajo in utrjujejo, kar je potem opazno tudi pri drugih dejavnostih.
Posamezniki, ki se ukvarjajo z glasbo, tako lažje in bolj ustvarjalno rešujejo probleme, tako na področju znanosti kot družbe, imajo izboljšane izvršilne funkcije ter imajo bolj učinkovit spomin. Posamezniki - začetniki, ki so jih poskusno izpostavili učenju glasbe za določen čas, so na koncu pokazali večjo učinkovitost in izboljšanje več predelov možganov.
Še več - igranje inštrumenta dokazano zmanjšuje možnosti za demenco. V današnji družbi, ko pričakujemo vse globljo starost, sploh ni neumno, da bi se igranja inštrumenta učili vsi odrasli in starejši!